GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Odznaka ZASŁUŻONY DLA MAZOWSZA dla Magdaleny Spasowicz

   

  W październiku br. mieszkanka Gminy Błonie, wybitna malarka Magdalena Spasowicz obchodziła swoje 90-te urodziny. Z tej okazji Burmistrz Błonia w towarzystwie honorowego obywatela Błonia Pana Jerzego Oziemskiego reprezentującego Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej i Pani Heleny Szymańskiej przedstawicielki Rady Miejskiej osobiście złożyli życzenia Jubilatce.

   

  Natomiast w listopadzie, w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej otwarta została jubileuszowa wystawa Pani Magdaleny. W czasie jej inauguracji artystka uhonorowana została odznaką honorową „Zasłużony dla Mazowsza” nadaną przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dostojnej Jubilatce życzono wielu lat w zdrowiu, pełnych radości, miłości i niegasnącego  twórczego zapału.

  Odznaka „Zasłużony dla Mazowsza” jest zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym za szczególne zasługi dla naszego regionu. Przyznaje się ją osobom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju województwa mazowieckiego, powiatu, gminy lub miejscowości, w której działają, wzbogacając dorobek Mazowsza w takich dziedzinach jak np.: kultura, nauka, edukacja, służba społeczna, ekologia, służba zdrowia, gospodarka, budownictwo.

  Autorka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa u Prof. Jana Cybisa oraz na wydziale grafiki u Prof. Tadeusza Kulisiewicza. Dyplom na Wydziale Malarstwa w 1953 r.

  Cykl malarski Pejzaże Mazowsza, rozpoczęty w roku 1947 i kontynuowany do dzisiaj, stał się najważniejszym motywem w twórczości artystki. Na obrazach ukazane są często weduty mazowieckich miast i miejscowości: Błonia, Warszawy, Bieniewic, Żelazowej Woli czy Brochowa. Znaczenie artystki docenił m.in. Związek Rektorów Szkół Wyższych w Polsce, przekazując w 2001 roku obraz Mała Ojczyzna Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II.
  Z okazji tego wspaniałego jubileuszu wystawy prac artystki zostały zorganizowane również w Pałacu w Kozienicach oraz w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

  Ponadto prace Magdaleny Spasowicz znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Polskiego w Chicago czy Muzeum Watykańskiego, a jej wystawy można było podziwiać w wielu miastach Europy oraz Ameryki.

   

   

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.