UrządMiasto i GminaGospodarkaKomunikacjaKultura i OświataSportOrganizacjeForum


.....
.....
.....
KRUS
Multimedia
Błoński Informator Samorządowy
Pozyskane fundusze
Kalendarz imprez 2011
Pobiegamy?
Gazetki szkolne Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu
Konsultacje statutów Osiedli
Rządowe Centrum Legislacji
Baza Logistyczna
Narodowe Siły Rezerwowe
Kącik adopcyjny
Nowy zawód - nowa perspektywa
Dotacje do kolektorów słonecznych
ZMP MERA-BŁONIE
Polska Atrakcyjna
Mapa aktywności organizacji pozarządowych
Poniedziałek - 30 Listopad
30
Andrzej, Justyna, Konstanty, Maura, Zbysława.
Słońce wzejdzie o godzinie : 7.21 7.21  · Słońce zajdzie dzisiaj o godzinie : 15.2815.28
Dzień trwa : 7h 7min
 Login   
 Hasło   
 Zapamiętaj mnie
Zarejestruj się
Burmistrz
Online
Mamy 20 gości i 1 użytkownik online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

"Poniatówka"
Ostatnio dodane ogłoszenia
Katalog firm
Zapraszamy firmy z Gminy Błonie do umieszczania informacji o sobie w serwisie Gminy.
Dodanie firmy do bazy jest bezpłatne.
Firmę można dodać do Katalogu poprzez wypełnienie formularza


 
blonie.pl Zapytaj Burmistrza:


Kategoria: Główna -> Ochrona środowiska


Pytanie
·  Panie Burmistrzu, czy możliwe jest przeprowadzenie akcji uświadamiającej ekologocznie mieszkańców Błonia? Nie chodzi mi o zaawansowany kurs tylko absolutne podstawy dotyczące nastepujących tematów: 1) wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych (rowy, ulice, tereny wokół torów) 2) segregacji śmieci wyrzucanych do pojemników ekologicznych. co gdzie można wyrzucać; w jaki sposób należy przygotować śmieci do wyrzucenia do specjalnych pojemników 3) ograniczenie używania torebek jednorazowych, tzw. reklamówek 4) sprzątanie po swoich psach Jak sobie wyobrażam realizację tego typu programu: ad 1) nakładanie i egzegwowanie wysokich kar za wyrzucanie śmieci w nedozowolonych do tego miejscach ad 2) przygotowanie ulotek informujących o tym w jaki sposób należy poprawnie przygotować śmieci do wrzucenia do odpowiednich pojemników; co się nadaje do recyklingu, a co nie; regularne usuwanie jak na razie notorycznie przepełnionych pojemników ekologicznych; postawienie w okolicy owych pojemników tablic z informacjami co gdzie należy wrzucać i jak śmieć ów przygotować ad 3) Urząd Miasta mógłby wespół z jakimś sponsorem wyprodukować torby materiałowe na zakupy (na torbie logo Urzędu) oraz logo sponsora i sprzedawać je za symboliczną złotówkę. ad 4) istnieją specjalne 'urządzenia' ułatwiające właścicielom sprzątnięcie po ich psach. w wielu miastach w Polsce takie urządzenia były rozdawane. yć może Urząd Miasta w Błoniu mógłby się zainteresować jaki jest koszt takich właśnie torebek z łopatkami. na zachęte - można by było takie torebki właścicielom psów rozdawać, później - być moze wprowadziłby je do swojego asortymentu marcpol, lub inne sklepy. skąd na to wszystko kasę? mniemam, że choćby odrobina jej jest na działania proekologiczne zachomikowana w budżecie gminy. skąd reszta - należy pisać projekty upominające się o fundusze strukturalne. dobrze napisany ( a następnie realizowany) projekt jest w stanie zdobyć naprawdę dużą kasę. z góry dziękuję za odpowiedź, kipsi (13.07.2005, kipsi)

·  Panie Burmistrzu czy korzystając z suszy i faktu, że na wielu odcinkach Rokitnica obecnie nie płynie a nawet wyparowała - można by ją oczyścić ? Konkretnie chodzi mi o odcinek pod mostami: kolejowym i drogowym pod ulicą Łąki. Obecnie jest tam zupełnie sucho i w korycie leży sporo śmiecia i gruzu wrzuconego przez "inteligentnych inaczej". Może ZUK by coś zrobił w tej sprawie, zamiast w listopadzie wysyłać kilku wyławiaczy sitowia z pełnej rzeki. (michał, 13.07.2005)

·  witam mam pytanie kto i dlaczego pozwolił na wycięcie drzew wzdłuż aleii parkowej ? Nie wierze że wszystkie były chore itp. Czuć przekręt tak wielki że mucha zdycha z wrażenia - zanim usiadzie :-( (pawcik, 20.07.2005)

·  "ZUK Błonie nie ma w obowiązkach utrzymania koryta rzeki Rokitnicy. Rzeką zajmuje się Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wyjątkowo w b.r. na zlecenie UMiG Błonie wykoszono skarpy rzeki i zebrano śmieci. Innych prac nie przewidujemy. (15.07.2005)" W związku z powyższym nasuwa się takie pytanie: Co pan, panie burmistrzu zrobił w celu wyegzekwowania od w/w urzędu, by ich obiekt, "upiększający inaczej" teren miasta, którym pan zarządza, został doprowadzony do stanu używalności? (miki, 20.07.2005)

·  Szanowny panie Burmistrzu - pytanie kieruję bezpośrednio do Pana. Czy własne mieszkanie sprząta Pan raz do roku, czy jednak trochę częściej? Czy chodnik przed domem porządkuje Pan dopiero wtedy, gdy odpowiednie służby wypiszą za brak takowego stosowny mandat? Miasto Błonie to nasz wspólny dom. Pana wybraliśmy na gospodarza tegoż domu. Nas nie obchodzi w jaki sposób Pan zadba o porządek w mieście. Wiem doskonale, że jest to ta część działalności, której nie widać, (gdy jest wykonywana prawidłowo), za to nie ma nagród i orderów, podobnie jak mało kto chwali żonę, że dobrze mieszkanie posprzątała. Ale jak ktoś taki obowiązek zaniedbuje, to jest to od razu widoczne, i dostaje się za to opeer. Jeżeli ktoś pyta o zarośniętą krzakami ścieżkę rowerową, to odpowiedź "za chodnik odpowiedzialny jest właściciel działki" sprawy nie rozwiązuje. Od pana oczekuję informacji w jakim terminie, i jakimi środkami wyegzekwuje pan uporzadkowanie rzeczonej ścieżki rowerowej. Może pan zawrzeć z owymi włascicielami porozumienie, że w razie, gdy im jakaś przeszkoda uniemożliwi wykonanie porządków, pan to zrobi siłami własnych służb, i obciąży ich kosztami ich pracy. Może pan wysłać naszych dzielnych strażników miejskich z bloczkiem mandatów - nie przysporzy to panu sympatii wyborców, i głosów w nadchodzących wyborach, ale poskutkuje - myślę, że jeden mandat na tydzień to akurat, by zmobilizować do pracy najbardziej opornych. Informacja, że własciciel rzeki Rokitnicy raz do roku sprząta swój teren również nie jest satysfakcjonująca. Ta rzeka przepływa przez Błonie przez cały rok. Podobnie jest z drogami powiatowymi, wojewódzkimi i krajowymi - zwalanie odpowiedzialności na ich właścicieli nie zwalnia pana z odpowiedzialności za porządek w mieście. Jeżeli nie ma pan dostatecznej siły przebicia, by wyegzekwować utrzymanie porządku zarówno od jednostek nadrzędnych w stosunku do gminy, jak i od właścicieli posiadłości ulokowanych na terenie gminy, to co ma pan do zaproponowania w tej palącej kwestii? Bo tak dalej byc nie może. Pisemko wysłane gdzieś wyżej nie załatwia sprawy bałaganu wzdłuż dróg, rzek, nie załatwia sprawy drzew grożących przy lada wietrze połamaniem i stratami wynikłymi z przerw w dopływie energii elektrycznej, przerw w łączności telefonicznej itp. Kolejna sprawa - czy zarządzający pracą ZUK panowie Ropiak i Kierzkowski za swoją pracę otrzymują premie? Jeżeli tak, to jakie jest uzasadnienie przyznawania takowych? Z tego co widać na mieście, ich pracownicy robią co chcą i jak chcą, najczęściej źle. Czy owi pracownicy również za swą "działalność rozrywkową" choćby w postaci strzyżonego w ząbki żywopłotu również pobierają premie? (Miki, 29.08.2005)

·  Panie Burmistrzu, widzę, że był poruszany temet naszej rzeki. Od kilku lat rzeka w okresie letnim praktycznie nie istnieje. Jedyna woda jaka w do niej napływa, to woda z okolicznych pól. Czy obecny stan wody w rzece jest spowodowany jedynie brakiem opadów czy wpływ na to ma również wykopany po powodziowy kanał , który odbiera wodę? Rzeka nasza nie jest szczególnie zachwycająca krajobrazowo, ale przecież kiedyś można na niej było pływać kajakami. Wypadałoby coś w tym kierunku zrobić, żeby przywrócić choć część dawnego wyglądu naszej rzeczki. (maria, 5.09.2005)

·  Panie burmistrzu kiedy w Błoniu pojawią się kontenery na śmieci takie jakie znajdują sie np.na Targowisku ,myślę że to naprawdę koszt znikomy a rowy i pobocza dróg wokół Błonia byłyby czystrze. Może także w ramach prac interwencyjnych ktoś posprzątałby śmieci leżące przy drogach a i koryto Naszej uroczej rzeczki ,której obecnie nie ma /wyschła/ wypadałby wykosić i wysprzątać. Leszek Duda (leszek, 19.09.2005)

·  Czy wpuszczanie ścieków do Rokitnicy jest dozwolone , a może niektórzy traktowani są inaczej i mają specjalne pozwolenie Burmistrza na taki proceder? Rokitnica do mostu nad Grodziską jest /była/ sucha dopiero za mostem jest w niej trochę cuchnących ścieków. Co robi nasza straz miejska? Bez trudności można ustalić kto wpuszcza te ścieki przy moście na Grodziskiej. Oczekuje na informacje o ukaraniu właściciela budynku.

·  Panie Burmistrzu.Czy w związku z ptasią grypą planuje Pan zrobić coś z tym latającym i srającym tematem tj.chodzi o nasze miłe szpaczki. Czy wycinka drzew na Rynku to jedyna rzecz ,która ma poprawić życie Panu i jego pracownikom a my mieszkanicy musimy to znosić? (stella997, 31.10.2005)

·  Pytam czy ktoś wreście pomyśli o zrobieniu porządku w korycie rzeki Rokietnicy w okolicy Cmentarza i parku za kinem Bajka.Rzeka ta wygląda jak jedno wielkie wysypisko śmieci i odpadów.Na co przeznaczy Gmina pieniądze,które miała wydać na kare nałożoną przez FOS na oczyszczalnie ścieków w Błoniu (stella997, 31.10.2005)

·  Panie burmistrzu, kiedy Straz Miejska bedzie zwracała uwage na pieski, a głównie na ich właścicieli. Psy chodzą bez smyczy, bez kagańca, kupkaja po chodnikach, trawnikach. (ksebek, 14.11.2005)

·  Szanowny Panie Burmistrzu. Nie wiem za co Gmina została odznaczona „Fair play” ,ale wiem ,że przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powinno wywozić szambo do oczyszczalni ścieków.Chyba tego zadania nie wykonuje, skoro stały mieszkaniec Bieniewic przy ul.Dzikiej Róży 9 pompuje te odchody w niedzielę i wężem rozlewa pod drzewa owocowe-owoce potem sprzedaje ludziom. Uprawia sad czereśniowy.Nie sądzę,by taki stan rzeczy mógł być chlubą Gminy.Z poważaniem Majer P.S.Może warto wpłynąć na to przedsiębiorstwo,aby wykonało swoją pracę

·  Witam.Ponownie pytam,dlaczego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie spełnia swojej roli-i nie opróżnia szamb narażając ich na rozlewanie pod swoje uprawy-drzewa czereśniowe.Tak się dzieje na posesji w Bieniewicach ul.Dzikiej Róży 9.Ponadto, żeby nie narażać się Straży miejskiej wylewa się te brudy w niedzielę.Tojest zagrożenie dla środowiska .Z poważaniem majer 16,05,2006

·  Panie Burmistrzu my mieszkańcy Błonia ul Narutowicza 18 i 20 ul Sochaczewska bardzo się cieszymy że rozwiązał Pan śmierdzący problem na Rynku.Ale pytam Pana co z nami? Już w zeszłym roku strach było wychodzić na podwórko a co teraz? Nasze dzieci bawiące się w piaskownicy wśród ptasich odchodów narażone na ptasią grype i nie tylko samochody zanieczyszczone ptasimi odchodami, nocne hałasy spaków niedające spać. Pytam jak Pan teraz nasz problem rozwikła bo pod Ratuszem smrodu już chyba nie będzie?


Odpowiedź
·  Panie Burmistrzu,
czy możliwe jest przeprowadzenie akcji uświadamiającej ekologocznie mieszkańców Błonia?

Nie chodzi mi o zaawansowany kurs tylko absolutne podstawy dotyczące nastepujących tematów:
1) wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych (rowy, ulice, tereny wokół torów)
2) segregacji śmieci wyrzucanych do pojemników ekologicznych. co gdzie można wyrzucać; w jaki sposób należy przygotować śmieci do wyrzucenia do specjalnych pojemników
3) ograniczenie używania torebek jednorazowych, tzw. reklamówek
4) sprzątanie po swoich psach


Jak sobie wyobrażam realizację tego typu programu:
ad 1) nakładanie i egzegwowanie wysokich kar za wyrzucanie śmieci w nedozowolonych do tego miejscach
ad 2) przygotowanie ulotek informujących o tym w jaki sposób należy poprawnie przygotować śmieci do wrzucenia do odpowiednich pojemników; co się nadaje do recyklingu, a co nie; regularne usuwanie jak na razie notorycznie przepełnionych pojemników ekologicznych; postawienie w okolicy owych pojemników tablic z informacjami co gdzie należy wrzucać i jak śmieć ów przygotować
ad 3) Urząd Miasta mógłby wespół z jakimś sponsorem wyprodukować torby materiałowe na zakupy (na torbie logo Urzędu) oraz logo sponsora i sprzedawać je za symboliczną złotówkę.
ad 4) istnieją specjalne 'urządzenia' ułatwiające właścicielom sprzątnięcie po ich psach. w wielu miastach w Polsce takie urządzenia były rozdawane. yć może Urząd Miasta w Błoniu mógłby się zainteresować jaki jest koszt takich właśnie torebek z łopatkami. na zachęte - można by było takie torebki właścicielom psów rozdawać, później - być moze wprowadziłby je do swojego asortymentu marcpol, lub inne sklepy.

skąd na to wszystko kasę?
mniemam, że choćby odrobina jej jest na działania proekologiczne zachomikowana w budżecie gminy. skąd reszta - należy pisać projekty upominające się o fundusze strukturalne.
dobrze napisany ( a następnie realizowany) projekt jest w stanie zdobyć naprawdę dużą kasę.

z góry dziękuję za odpowiedź,
kipsi
(13.07.2005, kipsi)

Po wnikliwym zapoznaniu się z treścią postawionego pytania uprzejmie informuję:
Gmina Błonie w temacie ogólnie mówiąc odpadów robi bardzo wiele. M.in. rozstawiono 13 zestawów do selektywnej zbiórki (szkło, tworzywo) i 7 pojemników na makulaturę, które są sukcesywnie odbierane.
Przeprowadzono seminarium edukacyjne dla nauczycieli wszystkich szkół. We wszystkich przedszkolach, szkołach prowadzono zajęcia ekologiczne. Wszystkie przedszkola, szkoły wyposażono w stojaki z kolorowymi workami do segregacji odpadów i pojemniki do zbiórki baterii (takowe rozstawiono też w Ratuszu, budynku Gminy i ZUK). Informacje powyższe ukazały się w BIS.
Został opracowany i przyjęty uchwałą Rady Gminy Program Ochrony Środowiska i Plan Gospodarki Odpadami. Gmina Błonie przez Związek Międzygminny weszła w spółkę z M.Z.O. Pruszków, gdzie wybudowano nowoczesną sortownię odpadów. Od 8 lipca b.r. wszystkie odpady zbierane przez ZUK trafiają do tej sortowni.
Planowane jest na przełomie sierpnia i września seminarium dla społeczeństwa w zakresie postępowania z odpadami prowadzone przez pracownika Instytutu Systemów Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Gmina posiada stosowne regulacje prawne, m.in. "uchwałę o zachowaniu czystości i porządku".
Uchwała ta zawiera tematy poruszane w Pani pytaniu. Myślimy, że nadszedł czas do jej rygorystycznej realizacji przez nasilone kontrole, a nawet kary.
Pozostałe postulaty skierowane zostaną do naszych służb celem wyciągnięcia wniosków i opracowania stosownych projektów, które sukcesywnie będziemy realizować. (15.07.2005)

Wróć na górę


·  Panie Burmistrzu czy korzystając z suszy i faktu, że na wielu odcinkach Rokitnica obecnie nie płynie a nawet wyparowała - można by ją oczyścić ?
Konkretnie chodzi mi o odcinek pod mostami: kolejowym i drogowym pod ulicą Łąki.
Obecnie jest tam zupełnie sucho i w korycie leży sporo śmiecia i gruzu wrzuconego przez "inteligentnych inaczej".
Może ZUK by coś zrobił w tej sprawie, zamiast w listopadzie wysyłać kilku wyławiaczy sitowia z pełnej rzeki. (michał, 13.07.2005)

ZUK Błonie nie ma w obowiązkach utrzymania koryta rzeki Rokitnicy. Rzeką zajmuje się Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wyjątkowo w b.r. na zlecenie UMiG Błonie wykoszono skarpy rzeki i zebrano śmieci. Innych prac nie przewidujemy. (15.07.2005)

Wróć na górę


·  witam
mam pytanie kto i dlaczego pozwolił na wycięcie drzew wzdłuż aleii parkowej ?
Nie wierze że wszystkie były chore itp.
Czuć przekręt tak wielki że mucha zdycha z wrażenia - zanim usiadzie :-(
(pawcik, 20.07.2005)

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 oraz art. 90 ustawy z dn. 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody Dz. U. Nr 92 poz. 880), usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez burmistrza, w odniesieniu do nieruchomości będącej własnością gminy – przez starostę, ponieważ nieruchomość na której rosły drzewa jest własnością gminy, dlatego też decyzję na usunięcie przedmiotowych drzew wydał starosta.
Topole rosnące wzdłuż zachodniej strony boiska szkolnego, znajdowały się w złym stanie zdrowotnym. Posiadały dużo suszu w koronie oraz zostały mocno zaatakowane prze jemiołę. Ponadto niektóre drzewa posiadały próchnicę pnia. Drzewa poprzez łamiące się konary oraz gałęzie zagrażały bezpieczeństwu przebywających na boisku osób oraz przechodzącym ul. C. K. Norwida.
Jednocześnie informuję, iż decyzją starosty Gmina została zobowiązana do dokonania nasadzeń drzew i krzewów wzdłuż ul. C.K. Norwida w terminie do 31 maja 2006r. (22.07.2005)

Wróć na górę


·  "ZUK Błonie nie ma w obowiązkach utrzymania koryta rzeki Rokitnicy. Rzeką zajmuje się Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wyjątkowo w b.r. na zlecenie UMiG Błonie wykoszono skarpy rzeki i zebrano śmieci. Innych prac nie przewidujemy. (15.07.2005)"

W związku z powyższym nasuwa się takie pytanie: Co pan, panie burmistrzu zrobił w celu wyegzekwowania od w/w urzędu, by ich obiekt, "upiększający inaczej" teren miasta, którym pan zarządza, został doprowadzony do stanu używalności? (miki, 20.07.2005)

Zarząd nad rzeką Rokitnicą w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego sprawuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Inspektorat w Grodzisku Mazowieckim.
Obowiązek konserwacji rzeki, który ma na celu udrożnienie przepływu wody należy do w/w instytucji. Rokrocznie przez WZMiUW przeprowadzana jest konserwacja odcinka rzeki na terenie miasta Błonie. W kosztach partycypuje również Gmina Błonie. Konserwacja przeprowadzana jest we wrześniu, co powoduje, że przez okres letni brzegi rzeki porośnięte są chwastami szpecącymi wygląd estetyczny miasta. Monity w WZMiUW w celu przyspieszenia terminów konserwacji rzeki nie przynoszą efektów. WZMiUW tłumaczy to późnym uzyskaniem środków finansowych i skomplikowaną procedurą przetargową.
W związku z powyższym, a także w związku z interwencjami mieszkańców, w roku bieżącym została podjęta decyzja o wcześniejszym wykonaniu ze środków Gminy części prac konserwacyjnych polegających na wykoszeniu skarp i zebraniu śmieci na odcinku rzeki na terenie miasta od torów kolejowych do trasy nr 2.
(22.07.2005)

Wróć na górę


·  Szanowny panie Burmistrzu - pytanie kieruję bezpośrednio do Pana. Czy własne mieszkanie sprząta Pan raz do roku, czy jednak trochę częściej? Czy chodnik przed domem porządkuje Pan dopiero wtedy, gdy odpowiednie służby wypiszą za brak takowego stosowny mandat?

Miasto Błonie to nasz wspólny dom. Pana wybraliśmy na gospodarza tegoż domu. Nas nie obchodzi w jaki sposób Pan zadba o porządek w mieście.

Wiem doskonale, że jest to ta część działalności, której nie widać, (gdy jest wykonywana prawidłowo), za to nie ma nagród i orderów, podobnie jak mało kto chwali żonę, że dobrze mieszkanie posprzątała. Ale jak ktoś taki obowiązek zaniedbuje, to jest to od razu widoczne, i dostaje się za to opeer.

Jeżeli ktoś pyta o zarośniętą krzakami ścieżkę rowerową, to odpowiedź "za chodnik odpowiedzialny jest właściciel działki" sprawy nie rozwiązuje. Od pana oczekuję informacji w jakim terminie, i jakimi środkami wyegzekwuje pan uporzadkowanie rzeczonej ścieżki rowerowej.

Może pan zawrzeć z owymi włascicielami porozumienie, że w razie, gdy im jakaś przeszkoda uniemożliwi wykonanie porządków, pan to zrobi siłami własnych służb, i obciąży ich kosztami ich pracy.

Może pan wysłać naszych dzielnych strażników miejskich z bloczkiem mandatów - nie przysporzy to panu sympatii wyborców, i głosów w nadchodzących wyborach, ale poskutkuje - myślę, że jeden mandat na tydzień to akurat, by zmobilizować do pracy najbardziej opornych.

Informacja, że własciciel rzeki Rokitnicy raz do roku sprząta swój teren również nie jest satysfakcjonująca. Ta rzeka przepływa przez Błonie przez cały rok. Podobnie jest z drogami powiatowymi, wojewódzkimi i krajowymi - zwalanie odpowiedzialności na ich właścicieli nie zwalnia pana z odpowiedzialności za porządek w mieście.

Jeżeli nie ma pan dostatecznej siły przebicia, by wyegzekwować utrzymanie porządku zarówno od jednostek nadrzędnych w stosunku do gminy, jak i od właścicieli posiadłości ulokowanych na terenie gminy, to co ma pan do zaproponowania w tej palącej kwestii?

Bo tak dalej byc nie może. Pisemko wysłane gdzieś wyżej nie załatwia sprawy bałaganu wzdłuż dróg, rzek, nie załatwia sprawy drzew grożących przy lada wietrze połamaniem i stratami wynikłymi z przerw w dopływie energii elektrycznej, przerw w łączności telefonicznej itp.

Kolejna sprawa - czy zarządzający pracą ZUK panowie Ropiak i Kierzkowski za swoją pracę otrzymują premie? Jeżeli tak, to jakie jest uzasadnienie przyznawania takowych?

Z tego co widać na mieście, ich pracownicy robią co chcą i jak chcą, najczęściej źle. Czy owi pracownicy również za swą "działalność rozrywkową" choćby w postaci strzyżonego w ząbki żywopłotu również pobierają premie? (Miki, 29.08.2005)

Szanowny Panie,
własne mieszkanie sprzątam częściej niż raz do roku aczkolwiek nie ukrywam, że sprzątanie domu to nie moja domena.. Odbiór śmieci i szamba regularnie realizuje firma, z którą mam podpisaną umowę i nie “utylizuję” nieczystości na własną rękę.
Pańskie pytanie dotyczy przede wszystkim szeroko pojętej ochrony środowiska.
W Błoniu, tak jak w wielu samorządach, sprawy ochrony środowiska pozostawiają wiele do życzenia. Mimo to uważam, że w ciągu ostatnich 3 kadencji zrobiono w tej dziedzinie bardzo wiele:
- prawie cała gmina jest zwodociągowana
- zakończono modernizację oczyszczalni,
- kanalizacja obejmuje prawie cały obszar miasta oraz 35% obszaru gminy i jest cały czas rozbudowywana (w tym roku ogłoszono dwa przetargi na budowę kanalizacji we wsi Bramki oraz we wsi Dębówka)
Jednocześnie porządkujemy gospodarkę odpadami i wywóz nieczystości płynnych:
- sprawy utrzymania porządku reguluje uchwała Rady Miasta,
- przy współpracy służb miejskich i komisji Rady Miasta opracowano i uchwalono Program Ochrony Środowiska i Plan Gospodarki Odpadami – dokument, w którym określono zasady ochrony środowiska.
- równocześnie przeprowadzono akcję edukacyjną wśród dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej, pedagogów i pracowników samorządowych
- prowadzone są działania kontrolne – Straż Miejska sprawdza umowy na wywóz nieczystości stałych – dzięki m.in. tej akcji ilość zawartych umów wzrosła o około 450;
- jak podano w ostatnim numerze BIS kontrolowane są też umowy na wywożenie nieczystości płynnych.
Ponadto stosujemy zorganizowany wywóz odpadów stałych – nasz udział w Związku Międzygminnym “Brwinów” zaowocował m.in. uruchomieniem nowoczesnej sortowni odpadów w Pruszkowie, gdzie wywożone są odpady komunalne z naszej gminy. Na terenie miasta i gminy prowadzona jest również selektywna zbiórka odpadów.
Jeśli chodzi o oczyszczanie Rokitnicy – jeszcze raz podkreślam, iż nie jest to nasze zadanie i nie możemy za wszystkich wykonywać prac (mimo to, w tym roku za nasze pieniądze wykoszono brzegi rzeki oraz zebrano śmiecie na odcinku od wiaduktu kolejowego do trasy poznańskiej).
Co do premii – przydzielane są za dobrą pracę.
Pomimo niezbyt pochlebnych pytań, dziękuję Panu za żywe zainteresowanie sprawami naszej gminy i mam nadzieję, że powyższa odpowiedź dotycząca naszej troski o estetykę i ochronę środowiska wyjaśni Pana wątpliwości. Zapewniam, że słowa krytyki również staramy się wykorzystać konstruktywnie. (6.09.2005)

Wróć na górę


·  Panie Burmistrzu, widzę, że był poruszany temet naszej rzeki. Od kilku lat rzeka w okresie letnim praktycznie nie istnieje. Jedyna woda jaka w do niej napływa, to woda z okolicznych pól. Czy obecny stan wody w rzece jest spowodowany jedynie brakiem opadów czy wpływ na to ma również wykopany po powodziowy kanał , który odbiera wodę?
Rzeka nasza nie jest szczególnie zachwycająca krajobrazowo, ale przecież kiedyś można na niej było pływać kajakami. Wypadałoby coś w tym kierunku zrobić, żeby przywrócić choć część dawnego wyglądu naszej rzeczki.
(maria, 5.09.2005)

Na obecny stan wody w Rokitnicy niewątpliwie ma wpływ brak opadów i pogłębiająca się na naszym terenie susza. Znacznie obniżył się z tego powodu poziom wód gruntowych.
W miejscowości Czubin (gm. Brwinów) znajduje się zastawka, która w pewnym stopniu może regulować poziom wody w rzece Rokitnicy. Zastawka ta jest konserwowana i eksploatowana przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Inspektorat w Grodzisku Mazowieckim.
Z informacji uzyskanych od WZMiUW w dniu 8 września br. wynika, że zastawka jest sprawna technicznie i otwarta. Natomiast woda nie przepływa ponieważ jej nie ma. Sytuacja zmienić się może tylko po opadach deszczu. (12.09.2005)

Wróć na górę


·  Panie burmistrzu kiedy w Błoniu pojawią się kontenery na śmieci takie jakie znajdują sie np.na Targowisku ,myślę że to naprawdę koszt znikomy a rowy i pobocza dróg wokół Błonia byłyby czystrze.
Może także w ramach prac interwencyjnych ktoś posprzątałby śmieci leżące przy drogach a i koryto Naszej uroczej rzeczki ,której obecnie nie ma /wyschła/ wypadałby wykosić i wysprzątać.
Leszek Duda (leszek, 19.09.2005)

Aktualnie ZUK w Błoniu nie planuje ustawienia dodatkowych kontenerów na terenie miasta i gminy Błonie do zbierania odpadów. Prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów w 13 punktach na terenie miasta i gminy.
Po zatwierdzeniu budżetu na 2006 rok zwiększymy ilość punktów do selektywnej zbiórki odpadów. (23.09.2005)

Wróć na górę


·  Czy wpuszczanie ścieków do Rokitnicy jest dozwolone , a może niektórzy traktowani są inaczej i mają specjalne pozwolenie Burmistrza na taki proceder?

Rokitnica do mostu nad Grodziską jest /była/ sucha dopiero za mostem jest w niej trochę cuchnących ścieków.
Co robi nasza straz miejska?
Bez trudności można ustalić kto wpuszcza te ścieki przy moście na Grodziskiej.
Oczekuje na informacje o ukaraniu właściciela budynku.

Niedopuszczalne jest wypuszczanie ścieków do rzeki Rokitnicy. W sierpniu b.r. zostały podjęte pierwsze działania interwencyjne w przedmiotowej sprawie. Właściciele posesji mieszkający na domniemanej trasie przewodu ściekowego zostali dwukrotnie skontrolowani na okoliczność wywożenia nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych. Połączone działania Inspektora Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej, spowodowały podłączenie nieruchomości podejrzanej o nielegalny zrzut ścieków do kanalizacji miejskiej, które właśnie jest w trakcie realizacji. Spodziewamy się, iż w najbliższym czasie problem “cuchnących ścieków”wpuszczanych do rzeki Rokitnicy przestanie istnieć.

Wróć na górę


·  Panie Burmistrzu.Czy w związku z ptasią grypą planuje Pan zrobić coś z tym latającym i srającym tematem tj.chodzi o nasze miłe szpaczki. Czy wycinka drzew na Rynku to jedyna rzecz ,która ma poprawić życie Panu i jego pracownikom a my mieszkanicy musimy to znosić? (stella997, 31.10.2005)

Wycinka drzew na Rynku miała poprawić życie przede wszystkim mieszkańcom korzystającym z Rynku. Mam nadzieję, że przebudowa Rynku planowana na przyszły rok rozwieje wszelkie wątpliwości mieszkańców dot. konieczności wycinki drzew.
Co do szpaków i ich uciążliwości: Urząd próbował już wielu metod ich wystraszania. Niestety wszystkie dotychczasowe metody zawiodły. Poszukujemy – w chwili obecnej – skutecznego sposobu wypłoszenia szpaków z Błonia. Jeżeli macie Państwo pomysły jak to zrealizować – jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. (WOA, 14.11.2005)

Wróć na górę


·  Pytam czy ktoś wreście pomyśli o zrobieniu porządku w korycie rzeki Rokietnicy w okolicy Cmentarza i parku za kinem Bajka.Rzeka ta wygląda jak jedno wielkie wysypisko śmieci i odpadów.Na co przeznaczy Gmina pieniądze,które miała wydać na kare nałożoną przez FOS na oczyszczalnie ścieków w Błoniu (stella997, 31.10.2005)

Odpowiedź na temat uporządkowania koryta rzeki Rokitnicy była już udzielana. Jeśli chodzi o drugie pytanie to dnia 2.08.2005r. decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, kary nałożone na Gminę Błonie z tytułu przekroczenia dopuszczalnych ładunków na oczyszczalni ścieków zostały zredukowane do 0 zł. Odzyskana kwota w wysokości 1 764 559.74 zł pozwoli na dalszą rozbudowę kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. (WIT, 14.11.2005)

Wróć na górę


·  Panie burmistrzu, kiedy Straz Miejska bedzie zwracała uwage na pieski, a głównie na ich właścicieli. Psy chodzą bez smyczy, bez kagańca, kupkaja po chodnikach, trawnikach. (ksebek, 14.11.2005)

Straż Miejska w Błoniu od kilku lat zajmuje się problemem bezpańskich psów na terenie miasta i gminy, oraz psami wypuszczanymi bez smyczy i kagańca. Każdego roku odławianych jest od kilku do kilkudziesięciu psów, które zabierane są do schroniska, gdyż stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. W miesięczniku samorządowym zamieszczano apele do mieszkańców – właścicieli psów informacje o obowiązujących przepisach związanych z posiadaniem psa, oraz o odpowiedzialności karno-administracyjnej. Apele te przyniosły tylko nieznaczną poprawę. Sprzątanie po psach nie należy do dobrych nawyków mieszkańców Błonia.
Wielu potrafi pytać kiedy będzie poprawa, ale sami puszczają pieska bez smyczy a pies załatwia się np. w klatce schodowej, na chodniku lub trawniku – nie jest to dobry przykład dla innych.
Strażnicy stosują najczęściej pouczenia, nakładano mandaty karne, jak również skierowano wniosek do Sądu Grodzkiego o ukaranie.
Czynione są przygotowania do zakupu pojemników na odchody zwierzęce, aby ustawić je na terenie miasta. Jest to problem trudny – jak dotąd żadne miasto w kraju tej sprawy nie rozwiązało.
Oczekujemy na wsparcie i współpracę ze strony mieszkańców naszego miasta, gdyż jedynie wspólnymi działaniami możemy doprowadzić do przestrzegania przepisów prawa dotyczących utrzymywania zwierząt. (SM, 18.11.2005)

Wróć na górę


·  Szanowny Panie Burmistrzu.
Nie wiem za co Gmina została odznaczona „Fair play” ,ale wiem ,że przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powinno wywozić szambo do oczyszczalni ścieków.Chyba tego zadania nie wykonuje, skoro stały mieszkaniec Bieniewic przy ul.Dzikiej Róży 9 pompuje te odchody w niedzielę i wężem rozlewa pod drzewa owocowe-owoce potem sprzedaje ludziom.
Uprawia sad czereśniowy.Nie sądzę,by taki stan rzeczy mógł być chlubą Gminy.Z poważaniem Majer

P.S.Może warto wpłynąć na to przedsiębiorstwo,aby wykonało swoją pracę

Informuję, iż w dniu 24.04.2006r. skontrolowano właściciela posesji przy ul. Dzikiej Róży 9 pod względem nieprawidłowości opisanych w e-mailu. Kontrola wykazała brak dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego tzw. szamba, został nałożony mandat karny oraz pouczono właściciela nt. właściwego obchodzenia się z nieczystościami ciekłymi.
Przypominamy, że każdy właściciel posesji posiadający zbiornik nieczystości ciekłych, obowiązany jest do jego opróżniania przy pomocy wyspecjalizowanych firm posiadających zezwolenie Burmistrza na prowadzenie takiej działalności na terenie Gminy Błonie.

Wróć na górę


·  Witam.Ponownie pytam,dlaczego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie spełnia swojej roli-i nie opróżnia szamb narażając ich na rozlewanie pod swoje uprawy-drzewa czereśniowe.Tak się dzieje na posesji w Bieniewicach ul.Dzikiej Róży 9.Ponadto, żeby nie narażać się Straży miejskiej wylewa się te brudy w niedzielę.Tojest zagrożenie dla środowiska .Z poważaniem majer 16,05,2006

Uprzejmie informuję, iż dokonano kontroli posesji przy ul. Dzikiej Róży, podczas działań kontrolnych udzielono kilku pouczeń oraz nałożono dwa mandaty karne na właścicieli posesji. Jednocześnie informuję, iż zostanie przeprowadzona ponowna kontrola sprawdzająca posiadanie przez właścicieli posesji dowodów na wywóz nieczystości ciekłych.
Ponadto informuję, iż Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odbiera nieczystości ciekłe od właściciela posesji na podstawie zlecenia telefonicznego bądź na podstawie podpisanej umowy z określeniem częstotliwości odbierania nieczystości z danej posesji.

Wróć na górę


·  Panie Burmistrzu my mieszkańcy Błonia ul Narutowicza 18 i 20 ul Sochaczewska bardzo się cieszymy że rozwiązał Pan śmierdzący problem na Rynku.Ale pytam Pana co z nami? Już w zeszłym roku strach było wychodzić na podwórko a co teraz? Nasze dzieci bawiące się w piaskownicy wśród ptasich odchodów narażone na ptasią grype i nie tylko samochody zanieczyszczone ptasimi odchodami, nocne hałasy spaków niedające spać. Pytam jak Pan teraz nasz problem rozwikła bo pod Ratuszem smrodu już chyba nie będzie?

W kwestii ptaków powodujących uciążliwości dla mieszkańców przy ul. Narutowicza i ul. Sochaczewskiej informuję, iż zostały podjęte odpowiednie kroki w celu wyeliminowania tego problemu w obecnym roku. Gmina na wniosek do wojewody uzyskała pozwolenie na płoszenie ptaków metodami sokolniczą oraz foniczną. Podpisana została umowa z sokolnikiem oraz zakupiony został sprzęt do płoszenia ptaków metodą foniczną.
Ponadto podpisano umowę na realizację projektów rewitalizacji zieleni miejskiej miasta Błonie z firmą Pracownia Architektury Krajobrazu B.D. Projekt. Na pierwszy etap obejmujący ul. Narutowicza, Traugutta, Targową i Armii Krajowej jest już wykonany i będzie poddany pod ocenę Burmistrza i Rady Miejskiej.
Realizacja projektu po zapewnieniu środków w budżecie miasta.
Część projektu już zrealizowano usunięte zostały drzewa w rejonie budynków Armii Krajowej, Traugutta 6, 8, 10, 12. Trwają dalsze prace projektowe obejmujące centrum Błonia.

Wróć na górę
 
Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizowano dla Internet Explorer 7+, Firefox 2+ w systemie Windows i Mac OS X, 1024 x 768 pixeli.